dní
do konce školního roku
Integrovaná střední škola Brno

Hlavní menu

Novinky

15. června 2018

Jak jsme prožili týden s „EDISONKAMI“

Kulturní šok, prolomení kulturních bariér, cizinky… „edisonky“. Právě tato slova se minulý týden šířila mezi studenty a pedagogy ISŠA. Naše škola se totiž zapojila do projektu EDISON zajišťovaného studentskou neziskovou organizací AIESEC, jehož cílem bylo umožnit českým žákům poznat cizí kultury a procvičit si angličtinu. Navštívilo nás tedy sedm slečen z nejrůznějších koutů světa, konkrétně Indie, Indonésie, Iráku, Gruzie, Číny, Ruska a Kazachstánu.

Týden odstartovala pondělní „global village“, kde se žáci mohli procházet „ze státu do státu“ a dozvědět se zajímavosti o zmíněných zemích. K vidění byl tradiční indonéský kostým, ruské matrjošky, čínské lidové umění i irácké modlitební koberce. Žáci mohli také ochutnat pravou kazachstánskou čokoládu a nechat si napsat své jméno v hindštině či dalších indických jazycích. Po zbytek týdne stážistky v hodinách prezentovaly své země, kulturu, zvyky a tradice a trpělivě odpovídaly na dotazy zvědavých studentů. Žáci byli ten týden jako vyměnění – se zájmem naslouchali a aktivně se zapojovali. Někteří byli cizinkami natolik okouzleni, že je neváhali kontaktovat a přes messenger tak vylepšovat svou jazykovou úroveň.

Všech sedm slečen bylo ubytováno v hostitelských rodinách. Prvotní myšlenka byla umístit stážistky do rodin studentů, jelikož se ale přihlásil pouze žák A1B Martin Šedý (jehož ruského hosta mu potom polovina školy záviděla J), roli hostitelů přebrali pedagogové a další zaměstnanci školy. Vymyslet zajímavý program, naplánovat výlety, obstarat obstojnou večeři, být k dispozici 24 hodin denně… to vše bylo na seznamu práce hostitelů. Přestože to bylo organizačně náročnější, než většina z nás čekala, nakonec jsme vše zvládli a po týdnu stážistky úspěšně předali dalším hostitelským rodinám.

Kromě drobných dárečků nám tu slečny zanechaly hromadu krásných vzpomínek… Holkám „edisonkám“ tedy děkujeme za rozšíření kulturních obzorů, panu zástupci Jankových za skvělou organizaci a všem hostitelským rodinám za obětavost, pohostinnost a snahu porozumět projevům kultur mimo hranice České republiky.

 

Mgr. Kristýna Štěpánková, fotografie Mgr. David Ondruš

Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace, Křižíkova 106/15, 612 00 BRNO

IZO: 600 171 850    
IČ: 00 219 321   |   DIČ: CZ 00 219 321

telefon: 533 433 147-9 (spojovatelka)
e-mail: sekretariat@issabrno.cz
ID datové schránky: c84wg85

47534750

facebook RSS  Výsledek obrázku pro logo app store

 stravovani email Výsledek obrázku pro logo google play

 

počítadlo.abz.cz