dní
do konce školního roku
Integrovaná střední škola Brno

Hlavní menu

Novinky

19. října 2017

V Mikulově za výtvarným uměním, krásami architektury a slavnými osobnostmi

V pátek 6. října se skupina zaměstnanců školy vypravila do Mikulova, aby si v restaurované horní synagoze prohlédla výstavu paní Jany Ondrušové-Wünschové, která nás osobně výstavou provedla a informovala nejen o svém díle, ale např. i tom, co je ex libris. Zaujaly nás půvabné grafiky, ilustrace knih. Autorka vystavovala již na řadě samostatných i skupinových výstav doma i v zahraničí a její práce zdobí nejeden interiér.

Pod synagogou je na hotelové budově pamětní deska připomínající pobyt a práce secesního malíře Alfonse Muchy. Procházku židovskou čtvrtí jsme zakončili na židovském hřbitově. V budově obřadní síně hřbitova je expozice věnovaná mikulovským židům. Nejvýznamnějším byl Joseph von Sonnenfels, právník, spisovatel a poradce čtyř rakouských císařů, který se zasloužil o zrušení mučení v Rakousku. Hodna obdivu je i galerie Závodný, kde si přišli na své všichni milovníci kamene jako stavebního materiálu. Zaujala nás i pamětní deska věnovaná Hieronymu Lormovi, autoru písma pro hluchoslepé.

V kostele sv. Václava pro změnu jásali obdivovatelé baroka. V kostele sv. Jana Křtitele zaujala hlavně nástropní freska barokního velikána Franze Antona Maulbertsche.  Na budově přilehlého piaristického gymnázia jsou pamětní desky dvou významných studentů, Jana Evangelisty Purkyně, pozdějšího autora buněčné teorie, a Mikuláše Voigta, spisovatele a zakladatele české numismatiky.

Počasí předvedlo široké spektrum svého umění: od krátkého deště po jasnou slunečnou oblohu zdůrazňující místní dominanty Kozí hrádek, poutní místo Svatý kopeček a Chráněnou krajinnou oblast Pálavu. Poděkování patří Ing. Lukáši Tunkovi za bezpečnou jízdu autobusem.


Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace, Křižíkova 106/15, 612 00 BRNO

IZO: 600 171 850    
IČ: 00 219 321   |   DIČ: CZ 00 219 321

telefon: 533 433 147-9 (spojovatelka)
e-mail: sekretariat@issabrno.cz
ID datové schránky: c84wg85

47534750

facebook RSS  Výsledek obrázku pro logo app store

 stravovani email Výsledek obrázku pro logo google play

 

počítadlo.abz.cz