dní
do konce školního roku
Integrovaná střední škola Brno

Hlavní menu

Novinky

4. ledna 2017

Kam s ním? Třída 1B zkoumala osud odpadů

Kam s ním? Tuto otázku si možná čas od času klade mnohý z nás. Řeč je o odpadu, který vyprodukují domácnosti obyvatel měst, vesnic, výrobní podniky a továrny. Jedná se o tisíce litrů použité vody, která se činností člověka nebo výrobními procesy spotřebuje a která je poté odváděna kanalizačním systémem do čisticího zařízení. 

Každý si asi dokáže představit, že odpadní kapalina pitnou vodu nepřipomíná ani vzhledem, ani svým nelibým zápachem. Přesto díky čističce odpadních vod, která se pro Brno a rozlehlé okolí nalézá v blízkosti známého nákupního centra Olympie v Modřicích, se tato tekutina dostává zpět do přírodního řečiště v podobě, která je slučitelná se životem vodních tvorů.

Jde téměř o technický zázrak, že ze splaškové vody, plynoucí ze systému stokových kanálů, dokáže čisticí stanice přetvořit nechutný a páchnoucí odpad do podoby průzračné kapaliny, která téměř nenese stopy svého původu.

Prohlédnout si zblízka Čistírnu odpadních vod Brno měli za odměnu umožněno ve čtvrtek dne 15. prosince žáci třídy 1B, kteří asi nejvíc obdivovali fungující spalovací stroj na výrobu elektrické energie z roku 1960, přičemž se dozvěděli, že nové stroje americké společnosti jsou sice mladší datem výroby, zato však poruchovější.

Byla jim zprostředkována exkurze, při které si mnozí uvědomili, jaké množství odpadu člověk a také výrobní technologie různých průmyslových oblastí denně vyprodukují. A není vůbec snadné se tohoto kalu, nečistot i škodlivin zbavit tak, aby velká část tuhé konzistence byla využita (např. v zemědělství) a tekutá část navrácena zpět do volné přírody.

Poděkování pracovníkům zařízení čistírny odpadních vod vyjadřuje kromě žáků 1B i organizátorka exkurze.

Ing. Sylva Lučanová a Mgr. Rosana Zvelebilová

 


Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace, Křižíkova 106/15, 612 00 BRNO

IZO: 600 171 850    
IČ: 00 219 321   |   DIČ: CZ 00 219 321

telefon: 533 433 147-9 (spojovatelka)
e-mail: sekretariat@issabrno.cz
ID datové schránky: c84wg85

47534750

facebook RSS  Výsledek obrázku pro logo app store

 stravovani email Výsledek obrázku pro logo google play

 

počítadlo.abz.cz