Hlavní menu

Novinky

5. duben 2016

Europacup 2016 – ISŠA vítězí!

Letošní 8. ročník mezinárodní soutěže mechaniků motocyklů a mechaniků jízdních kol Europacup se konala dne 4. 3. 2016 na Brněnském výstavišti v rámci výstavy motocyklů, a tudíž jej měla na starost naše škola.

Soutěže se zúčastnili žáci ze čtyř zemí, a to ze Švýcarska, Německa, Rakouska a také naší maličkosti - České Republiky. Za naši školu jsem nastoupil já a Filip Jonáš. Cílem celé soutěže je porovnání nabitých zkušeností jak z praktické výuky, tak samozřejmě i teoretické, kterých se nám dostalo ve škole. V den příjezdu žáků z ostatních zemí byl naplánován program prohlídky školy a jejích praktických pracovišť, následně byla naplánovaná prohlídka města Brna a jeho historických památek. Po prohlídce následovala večeře v KART aréně a možnost si mezi sebou zazávodit na motokárách.

Druhý den už byla na programu samotná soutěž s nelehkými úkoly. Osm úkolů, osm soutěžících a na každý úkol pouze 40 minut, to nebyla zrovna vyhlídka klidného dne J. A taky že nebyla, stres i tréma udělají své a podle toho taky začátek soutěže vypadal. Ale po prvních 40 minutách a prvním úkolu se situace lehce uklidnila a my jsme se mohli s veškerou vervou věnovat soutěži. Úkolů bylo celkem osm a myslím, že byly správně zvolené, aby prověřily naši přípravu.

Jednalo se o úkoly ze všech spekter, které můžou mechanika v budoucnu v praxi potkat:

• Měření válců a hlavy motoru.
  • Určení elektrické závady ve startovacím okruhu.
  • Měření el. součástí motocyklu a zapojení el. okruhu.
  • Kontrola a repase předního tlumiče.
  • Vyhledání závad a technických parametrů z diagnostiky Guttman.
  • Kontrola a montáž spojky BMW K1200S.
  • Kontrola a rozborka převodovky.
  • Kontrola tlaku v chladicím systému, montáž karburátorů.

Po skončení soutěže, kdy nikomu nebylo jasné, jak by se kdo mohl umístit, nás čekalo finální vyhlášení výsledků na podiu a tréma byla zpět. Velkým překvapením pro nás zúčastněné, ale i naše učitele, bylo získání jak prvního místa, tak i druhého pro naši Integrovanou střední školu automobilní. Bylo to historicky nejlepší umístění, které kdy naše škola získala. Na třetím a pátém místě skončili zástupci Švýcarska. Na čtvrtém a šestém místě se umístili zástupci Německa a poslední dvě příčky s velkým bodovým propadem oproti ostatním obsadili zástupci Rakouska.

Jako krásná tečka za celým dnem nás čekala společná večeře, kde jsme prolomili ledy a pořádně vše oslavili.