dní
do konce školního roku
Integrovaná střední škola Brno

Hlavní menu

Novinky

25. listopadu 2014

Exkurze A1.B do Osvětimi a smutná historie tohoto městečka

Exkurze A1.B do Osvětimi a smutná historie tohoto městečka

Dne 21. 10. 2014 se naše třída spolu s P1.A vydala směrem na sever do polské Osvětimi. Naše zelenkavá loď vyplula pár minut po osmé. Cesta byla poměrně dlouhá, na místo jsme dorazili kolem poledne. Už nás očekávala sličná polská průvodkyně, která uměla velmi dobře slovensky. Vysvětlila nám velmi smutnou historii tohoto tábora a vyprávěla příběhy některých Židů, z nichž nám běhal mráz po zádech. Do tábora jsme vstoupili stejně jako kdysi zdejší vězni bránou s nápisem ARBEIT MACHT FREI (práce osvobozuje). Prošli jsme domky, kde „žili“, viděli pece, které znamenaly smrt. Potom jsme přejeli do tábora Birkenau (Brzezinka), kam byli Židi dopravováni ve vagónech v nelidských podmínkách a kde byli rozřazováni a posíláni buď na práci, nebo na smrt. Z vyhlídkové věže jsme mohli vidět obrovský tábor s dřevěnými domky obehnaný ostnatým drátem, zde byly převážně ženy. 

studenti A1B SMUTNÁ HISTORIE MĚSTEČKA OSVĚTIM 

Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) je asi čtyřtisícové městečko v jižním Polsku. Za 2. světové války bylo pohlceno rozpínající se německou říší. Na rozkaz Heinricha Himmlera ze 27. dubna 1940 zde byl v bývalých kasárnách polské armády založen koncentrační tábor (později spíše vyhlazovací). Velitelem tábora byl jmenován Rudolf Höss. Na vybudování tábora se podíleli vězni z koncentračního tábora v Dachau. Funkci dozorců vykonávali příslušníci oddílů SS a také němečtí kriminálníci z koncentračního tábora Sachsenhausen (i ti byli v očích nacistů pořád nadřazeni Polákům, Sovětům, Židům aj.). 19. června 1940 začalo vysidlování polského obyvatelstva z okolí tábora. Vznikl tak prostor vytyčený pro zájmy tábora o rozloze asi 40 čtverečních kilometrů. Prvními vězni byli také především Poláci, v březnu 1941 jich zde bylo skoro 11 000. 

Tábor Auschwitz I byl určen převážně mužským vězňům, v letech 1941-1942 pak sovětským válečným zajatcům, pro které byl v rámci tábora vytvořen speciální sektor. S těmito lidmi bylo nakládáno obzvláště krutě, během pár měsíců zůstala z 10 000 válečných zajatců naživu ani ne desetina. Tento „zbytek“ pak byl přemístěn do tábora u vesnice Březinka (něm. Birkenau), vzdálené asi 3 km od Osvětimi. 

Do tábora se vstupovalo bránou s nápisem "Arbeit macht frei" (práce osvobozuje), dodnes nejznámější symbol tábora Auschwitz. Slogan si s sebou do Osvětimi přinesl velitel tábora Rudolf Höss z koncentračního tábora Dachau, kde byl poprvé použit, a kde Höss dříve působil jako dozorce. Touto branou denně procházely tisícovky vězňů s vědomím, že je čekají dlouhé hodiny úmorné a zničující práce. Když se pak večer celí vyčerpaní vraceli, nesli těla těch, kteří ten den zemřeli. Zde hrál táborový orchestr pochody, které měly vězňům „usnadnit“ cestu do práce i jejich návrat do tábora. 

Tábor v Birkenau – Auschwitz II byl zdaleka největším v komplexu Auschwitz, ale i největším vyhlazovacím táborem za 2. světové války vůbec. S jeho stavbou se začalo v říjnu 1941. Leží asi 3 km od Osvětimi, na místě, kde dříve bývala vesnice Březinka (něm. Birkenau). Němci obyvatele této vesnice vysídlili, domy zbourali a materiál použili na stavbu tábora. Právě v plynových komorách v Birkenau našla smrt většina lidí, jež byli zavražděni v Auschwitz ( kolem 90%). Zemřelo zde nejméně 1,1 milionu lidí (doložených), z velké většiny Židé. Obětí bylo ale bohužel patrně daleko více. Jak řekl velitel tábora Höss, všechny záznamy o lidech usmrcených v plynových komorách byly ihned po vykonání spáleny. Jenom Židů mělo být v Osvětimi zplynováno kolem 2,5 milionu. Toto číslo měl mít Höss od Adolfa Eichmanna, který měl skutečně, jako jeden z mála, přístup k potřebným podkladům. Největšího počtu Židů, usmrcených během jednoho dne, pak bylo podle Hösse dosaženo v létě 44. Stalo se tak během transportů z Maďarska, kdy dorazilo 5 plných vlaků, místo plánovaných tří. Toho dne našlo v plynových komorách tábora smrt okolo 9000 Židů. 

Rampa v Birkenau byla místem, kde lidé z transportů často po několika týdnech poprvé opustili vagóny. Avšak čekalo je, aniž by to věděli, ještě něco horšího. Zde lékaři SS prováděli selekce vězňů, které začali systematicky provádět od 4. července 1942, kdy přijel transport ze Slovenska. Ti, kteří byli označeni za práceschopné, zůstali v táboře. Ostatní, většinou tak 75%, byli posláni rovnou do plynových komor. Vlaky sem obvykle přijížděly tak s 20 vagóny. Vše bylo dopředu naplánováno a přesně načasováno. Rampa byla osvícena, což umožňovalo přijímat transporty i v noci.
 


 


Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace, Křižíkova 106/15, 612 00 BRNO

IZO: 600 171 850    
IČ: 00 219 321   |   DIČ: CZ 00 219 321

telefon: 533 433 147-9 (spojovatelka)
e-mail: sekretariat@issabrno.cz
ID datové schránky: c84wg85

47534750

facebook RSS  Výsledek obrázku pro logo app store

 stravovani email Výsledek obrázku pro logo google play

 

počítadlo.abz.cz