dní
do konce školního roku
Integrovaná střední škola Brno

Hlavní menu

Novinky

3. prosince 2014

Odborná stáž našich žáků ve Francii (27.9. – 20.10.2014)

Odborná stáž našich žáků ve Francii (27.9. – 20.10.2014)

Odborná stáž našich žáků ve Francii už se stala na naší škole tradicí. Také v letošním roce se nám podařilo uspět v náročném výběru Evropské unie, tentokrát v projektu ERASMUS (předchozích osm stáží jsme uskutečnili v rámci projektu Leonardo da Vinci Evropské unie). Celá akce probíhala v několika fázích: 

Za prvé – rozhodnutí opět se zúčastnit konkurzu a úspěšné zdolání labyrintu papírů, formulářů, potvrzení a tabulek. A pak nekonečné, více než půlroční čekání na výsledek. 

Za druhé - jazyková příprava. Francouzština je jazykem uchu lahodícím, ale proplout úskalími nosovek, hrčivého „r“, členů určitých a neurčitých a zejména nepravidelných sloves, to už vyžadovalo od adeptů velkou dávku odhodlání, trpělivosti a píle. Od listopadu do září se dvakrát týdně scházeli, aby postupně pronikali do tajů francouzské výslovnosti a gramatiky, ale i odborné terminologie a základních konverzačních dovedností. 

Za třetí – výběr jedenácti stážistů na základě předem daných kritérií: úspěšné zvládnutí kurzu francouzštiny, dobrý prospěch, žádná kázeňská opatření, doporučení třídního učitele a závěrečné schválení účasti panem ředitelem. 

Za čtvrté – intenzivní příprava. V září každý den francouzština, seznamování se s reáliemi Francie, složité jednání s partnerskou školou Lycée Louis Armand ohledně výběru autoservisů, vyplňování smluv mezi stážisty, naší školou, partnerskou školou a servisem, zařizování letenek, jízdenek na TGV, jízdenek na autobus, ubytování v Chambéry, ubytování v Alpách, večeří na lyceu a programu o víkendech. 

Za páté – odjezd. V brzkých ranních hodinách 27. září poslední zamávání rodičům v Brně, pak už cesta autobusem do Prahy. Let Praha – Brusel, menší čekání na přestup, poté trasa Brusel – Lyon a opět autobusem do Chambéry. Vzdálenost 1200 km se zvládla za 12 hodin. 

Za šesté – stáž. Ve vybraných servisech (Renault, Citroen, Opel, Mitsubishi apod.) každý žák samostatně pracoval po tři týdny pod vedením zkušeného tutora (automechanika, který trvale spolupracuje s lyceem jako odborný učitel v průběhu praktické výuky jejich žáků). Stážisté tak poznali každodenní provoz autoservisu, příjem, diagnostiku, demontáž i montáž, opravy i údržbu vozidel. Prohloubili si své odborné dovednosti i znalosti a zdokonalili se ve francouzštině. 

Za sedmé – víkendové výlety. Kam? Za bližším poznáním přírody, kultury a lidí hostitelského města Chambéry, po staletí hlavního města Savojska. Do hor (dva dny v Alpách v Chamonix - včetně výjezdu lanovkou na nejvyšší dostupný vrchol v Evropě – Aiguille du Midi – 3842 m) a samozřejmě k moři (jednodenní výlet do Marseille, cesta lodí na ostrov If a dokonce i koupání). Do továrny na čokoládu, typického místního produktu. To vše tvoří pestrou mozaiku barev a vůní, dojmů a zážitků. 

Za osmé – cesta domů s krátkým zastavením v Paříži. Vzdálenost 500 km Chambéry – Paříž vlak TGV stihl za necelé tři hodiny. V městě nad Seinou aspoň letmá ochutnávka jeho krás – návštěva Eiffelovy věže, osobní seznámení s Monou Lisou v Louvru, okouzlení gotickým krajkovím a barevnými rozetami chrámu Notre Dame, večerní projížďka lodí kolem osvětlených památek. A pak už jen nekonečná dálnice Paříž – Praha – Brno. 

Adieu, notre douce France! 

A propos - každé pondělí v 15 hodin probíhá v budově ISŠA na Křižíkové v učebně číslo 13 výuka francouzštiny. 

Vladimíra Sedláčková

Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace, Křižíkova 106/15, 612 00 BRNO

IZO: 600 171 850    
IČ: 00 219 321   |   DIČ: CZ 00 219 321

telefon: 533 433 147-9 (spojovatelka)
e-mail: sekretariat@issabrno.cz
ID datové schránky: c84wg85

47534750

facebook RSS  Výsledek obrázku pro logo app store

 stravovani email Výsledek obrázku pro logo google play

 

počítadlo.abz.cz