dní
do konce školního roku
Integrovaná střední škola Brno

Hlavní menu

Novinky

21. listopadu 2013

Prázdniny v Benátkách… aneb účastníci zájezdu vypráví…

Je mnoho krásných míst na světě, kam se člověk rád vrací. A mnoho takových, která by rád navštívil. S tímto záměrem byl pro nás nachystán téměř čtyřdenní podzimní výlet do Benátek a Padovy. 

Účastníci zájezdu, zaměstnanci školy a jejich rodinní příslušníci se v sobotu brzy ráno poskládali do školního autobusu. Řidiči zahlásili odjezd a vyjelo se … směr Itálie. Někdo dospával krátkou noc, někdo už snídal, svačil a možná i obědval. Ale spokojená atmosféra vládla celým autobusem. Po několika málo hodinách proběhla krátká technická zastávka a „odskakování“. 

Před námi byla ještě daleká cesta, a tak přestávka proběhla svižně. V rakouských Alpách podzim vykresloval přírodu všemi možnými barvami. Bylo se na co dívat. A tak někteří nevydrželi nečinně sedět a se vždy připraveným fotoaparátem zaujali pozice v blízkosti oken. Chytali barevnou krásu hor. 

Také je potřeba říci, že už od „vjezdu“ do Alp, nás naše průvodkyně, kolegyně Vlaďka Sedláčková, bohatě zásobovala informacemi o všem, co nás v Itálii čeká a kam všude vkročí naše nohy. Bylo zajímavé naslouchat lidským osudům a veškeré historii míst, které byly v centru našeho zájmu. Abychom si vše dobře pamatovali, osvěžovali jsme paměť kontrolními otázkami, zvanými K.O. 

První „poznávací“ zastávka byla v odpoledních hodinách na zámku Miramare, sídle manželů Maxmiliána Habsburského a Charlotty Belgické. Procházka poklidným parkem, bývalým klenotem knížete Maxmiliána, vystřídaná procházkou podél pobřeží, byla příjemným osvěžením. Někteří zabrousili do vnitřních prostor zámku, jiní u vody s napětím sledovali souboj racků a kormoránů o „kus českého chleba“. Odvážná paní Valná se nenechala odradit velkými zobáky mořských letounů a nechala si zobat přímo z ruky. Večer jsme doputovali do cíle – přímořského letoviska Lido di Jesolo. Čekalo na nás příjemné ubytování v hotelu, s výhledem na moře. Bylo potřeba moře vyzkoušet, což někteří odvážlivci udělali, říjen – neříjen. 

V neděli se naším cílem staly Benátky. Benátská MHD – vaporetti (lodě) nás dopravila hlavní vodní tepnou, Grande kanálem, do centra města. Procházeli jsme různé kostelíčky, menší i větší, slavnější i ty zapomenuté, ale základem bylo náměstí sv.Marka, Dožecí palác, prohlídka muzea a baziliky sv. Marka. Naše neúnavná průvodkyně Vlaďka dodávala stále další a další poznatky. I když je pravda, že se asi na hodinu a půl odmlčela… 

Počasí nám přálo, téměř vše šlo podle plánu. Co snad jen mírně narušovalo benátský kolorit, byl každoročně pořádaný maratón, který probíhal právě v době naší návštěvy. A tak na nábřeží kromě dětí pobíhali i maratónští běžci.. A také naše výprava občas nasměrována tam a zase nazpátek. Nekompromisní italská policie vše důsledně řídila. Kdo však chtěl, ten si náladu nenechal pokazit. Odpoledne se naše kroky, či spíše zase MHD - „vodní autobusy“ ubíraly na malý ostrůvek Rialto se svým proslaveným mostem. Návštěva této části Benátek směřovala ke známému kostelíčku Frari, a pak do útulné kavárničky na zasloužené cafe latte či cafe lungo. Jiní zamířili do krámků na nákup dárků pro své blízké. A pak unavení a uchození jsme vraceli do našeho hotelu načerpat sil. Třetí den naší cesty jsme odpluli na dva malebné ostrůvky Murano a Burano. Murano je známé sklářským uměním. Svá „kouzla“ se sklem nám předvedl místní mistr sklář v své malé dílničce. Ještě působivějším se jevil ostrov Burano se svým krajkařským uměním a výraznými barevnými fasádami domečků, skoro až kýčovitě pestrými. Do zdejšího prostředí ale jako stvořené. I se svou pověstí o tom, že ženy rybářů musely domy nalíčit výraznými barvami, aby jejich muži vracející za tmy domů po celodenní práci, poznali svůj dům právě podle barvy. Při procházce klidnými uličkami čas velmi rychle ubíhal. A to na nás v odpoledních hodinách čekala Padova, město studentů a působiště mnicha Antonína Paduánského, vynikajícího kazatele. Po zdánlivě nekonečném chození městem, za pomoci italských navigátorů, jsme se dostali k nádherné bazilice s ostatky tohoto svatého. A na závěr našeho celého putování nás čekala, pracovníky školství, padovská univerzita. Blížil se večer. Ještě poslední nákupy, nějaké jídlo na cestu…a pak už jen rozloučení se s Itálii. Všichni jsme se plní zážitků usadili v autobuse. Dveře se zavřely a my vyrazili domů směr Morava. A byli to naši spolehliví řidiči, kteří nás bezpečně přivezli domů. A to je konec našeho povídání… 

Velké poděkování patří skvělé průvodkyní paní učitelce V. Sedláčkové a též obětavým řidičům, panu zástupci V. Válkovi a Marku Vágnerovi. A ještě jednou díky V. Sedláčkové a V. Válkovi, kteří byli ochotní tento pěkný výlet pro nás připravit. 

Itálie arrivederci – Itálie nashledanou. 

Ing. Ludmila Čápová


Integrovaná střední škola automobilní Brno, příspěvková organizace, Křižíkova 106/15, 612 00 BRNO

IZO: 600 171 850    
IČ: 00 219 321   |   DIČ: CZ 00 219 321

telefon: 533 433 147-9 (spojovatelka)
e-mail: sekretariat@issabrno.cz
ID datové schránky: c84wg85

47534750

facebook RSS  Výsledek obrázku pro logo app store

 stravovani email Výsledek obrázku pro logo google play

 

počítadlo.abz.cz